.

-Škriatkovia a malý ludia

Až dosud jsme hovořili o obrech. Byli také vídáni skřítkové, můžeme se však ptát, zda jde o tentýž jev. Žádný svědek v současnosti skřítky nepopisuje a nemáme otisky nohou. Zato však legendy všech zemí hovoří o malých mužíčcích, kteří žijí pod zemí. Dokonce jeden kov - kobalt, má jméno podle jednoho ze slov označujících trpaslíky - kobald. Nezdá se však, že by trpaslíci byli spatřeni od roku 1138, kdy byl jeden chycen ve sklepě jednoho německého kláštera. Byl úplně černý a nemluvil žádným jazykem. Nakonec ho pustili, aby viděli, co udělá: vrátil se do sklepa, kde ho nalezli, zvedl kámen a utekl tunelem, kde se nikomu nepodařilo ho sledovat, tunel zapečetili křížem a při tom už zůstalo.

Zdá se, že legenda o trpaslících nesouvisí s existujícími africkými Pygmeji, které neznali Keltové ani američtí Indiáni. A přece velké množství ústních tradic u Indiánů obou Amerik právě tak jako u Keltů či všeobecně u Evropanů hovoří o těchto podzemních skřítcích. Margaretta Murrayová ve svém Bohovi čarodějů dokonce tvrdí, že čarodějnictví je jejich dávným náboženstvím. Práce Margaretty Murrayové, této vynikající antropoložky, velmi ovlivnily Lovecrafta.

Přece jen mi však připadá, že kdyby pod Anglií existovala jeskynní země, našli bychom ji našimi moderními přístroji. Pokud tyto jeskyně nemají ochranu proti seismické sondáži: taková věc, zdá se, že existuje a užívá se pro utajení zkoušek atomových zbraní. To je ale přece jenom dost nepravděpodobné.

Spíše si myslím, že trpasličí rasy žily řekněme do středověku. Pak je ovšem divné, že nenacházíme nikdy kostry.

Pozorovania:

USA, Farmersfield, Texas: Skupina deti videla malého zeleného muža z velkostou 30 cm .

USA, Barron, Wisconsin:Na jesen išiel 13 ročný chlapec Harry Anderson  kúpit olej.Cestou si všimol  20 malých mužov ktorý pochodovali vedla seba ich vyška bola asi 45 cm.

Anglicko, Gateshead, Tyne: Deti stretli malých ludí ktorý sa podobali vzhladom škriatkom.

 Obrazek

Škriatkovia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Malý ludia

Obrazek

Obrazek

Obrazek