.

-Fantom cestovatel

Už se vám někdy přihodilo, že jste během temné bezměsíčné noci projížděli po opuštěné silnici a měli jste zvláštní pocit přítomnosti cizí osoby? Mohlo by to být z důvodu, že jste někde během cesty přibrali fantóma cestovatele nebo neviditelného cestujícího.
Fantómové cestovatelé jsou duchové lidí a někdy i zvířat, kteří se objevují po celém světě, nejčastěji na opuštěných silnicích, vlakových stanicích a letištích. Zdá se, že upřednostňují určitá místa, či dopravní prostředky, které jsou nějakým způsobem spojeny s jejich tragickou smrtí.
Nejvíce zpráv o těchto cestovatelích se vypráví v Evropě a Rusku od roku 1600, až do současné doby. Všechny tyto svědectví mají jedno společné „přízrak se znenadání objeví a stejně tak rychle zmizí.“

Duchové na silnici - Nová Anglie
V Nové Anglii se vypráví o muži a mladé dívce, kteří ve svém kočáře zahaleném mlhou cestují mezi Connecticutem a Bostonem.
Občas se prý stává, že zastaví na okraji silnice a požádají kolemjedoucího řidiče o ukázání směru do Bostonu, poté vůz obrátí do protisměru a zmizí.
Lidé věří, že tito duchové patří muži a jeho dceři, kteří nevěnovali pozornost varování o blížící se bouři a beze stopy zmizeli právě na cestě do Bostonu.Fantómové ve vlaku
Dalším častým místem výskytu fantómů jsou vlaky. Po kolejích Velké Británie se projíždí bezhlavá žena, kterou zavraždil její manžel. V Jižní Georgii se zase zjevuje strašidelný tulák.
Všechny tyto přízraky potkalo za života neštěstí a jak se zdá, jsou odsouzeny cestovat vlakem stále stejnou trasu už navždy.

Havárie letadla
Někteří cestovatelé navštěvují také letiště a letadla. Například na londýnském letišti Hearthrow jsou svědectví o duchovi, který se zjevuje na přistávací dráze. Legenda vypráví o muži, který zemřel na dráze koncem roku 1940. O několik let později se na letišti stala havárie při které zemřelo všech 22 lidí na palubě. Záchranáři, kteří dorazili na místo bezprostředně po nehodě vypověděli, že k nim přišel muž oblečený v tmavém obleku s buřinkou na hlavě, zeptal se jich jestli nenašli jeho aktovku a pak zmizel. Tento muž byl na letišti viděn už několikrát, nejčastěji za mlhavých londýnských nocích.

Záhadné stopařky
Ne každý duch cestovatel se vozí v luxusním vlaku nebo letadle, někteří z těchto návštěvníků se pouze snaží dostat z jednoho místa do druhého.
Těmito záhadnými stopaři jsou nejčastěji ženy nebo mladé dívky, které si stopnou nějakého řidiče. Ženy se zjevují uprostřed noci na opuštěných silnicích, oblečené v bílých šatech, které jsou často mokré i když právě neprší a nikde v okolí se nenachází žádný rybník nebo řeka.
Většina příběhů se odehrává velice podobně. Řidič ženě zastaví a zeptá se jestli by nechtěla svést, pak si všimne, že má úplně promočené šaty a je celá promrzlá, tak jí půjčí bundu. Stopařka nasedne do auta a sdělí kam chce jet. Když dorazí na místo určení, muž zjistí, že je zadní sedadlo prázdné a jediné co tam po tajemné cestovatelce zůstalo je mokrá bunda. Překvapený řidič jde zaklepat na dveře domu, obvykle otevře žena nebo muž, který mu řeknou, že se tato situace opakuje pravidelně v den výročí úmrtí jejich dcery, která byla zavražděna nebo zemřela v místě, kde stopovala.
Občas stopařka zmizí i s půjčenou bundou, která se později najde na hřbitově přehozená přes její hrob.

Mary z Chicaga
Jedna z nejslavnějších stopařek je Mary z předměstí Chicaga, která zemřela při autonehodě roku 1934, když se vracela z tančírny O. Hanry. První svědectví o jejím zjevení se objevují v roce 1939. Jedna verze vyprávění zní, že duch Mary stopuje u silnice a chce odvézt k tančírně a další lidé vypověděli, že jí vezli po zavírací hodině směrem k hřbitovu a jak se vůz přiblížil k místu, dívka zmizela.
Nejvíce zpráv o Mary bylo během renovace hřbitova v roce 1970, kdy ji svědkové viděli uprostřed noci stát uvnitř za zamčenými železnými vraty. Když se šli přesvědčit jestli tam někoho náhodou nezamkli, nikoho nenašli.

Na závěr bych chtěla připomenout varování, které mi vždy říkali rodiče a to „neber žádné stopaře a nestopuj“!
Třeba to nemusí být zrovna vrah se sekyrou, nebo motorovou pilou, ale může to být právě fantóm cestovatel.