.

-Existujú duchovia?

Nová svědectví tvrdí, že ano!

Dohady, zda existují duchové a jestli je můžeme spatřit, nikdy neutichnou. Zvlášť když je přiživují nová svědectví. Přináším případy, kterým v tomto roce věnovaly noviny největší pozornost.

První se odehrál v Oslu a klidně může posloužit jako material pro scénář k hororu. Vedení léčebny dlouhodobě nemocných v norském Porsgrunnu muselo pozvat kněze se zkušenostmi s vymítáním ďábla a duchů. Něvědělo si totiž rady se množícími se stížnostmi pacientů a jejich příbuzných, že v objektech zařízení postaveného v roce 1930 straší duchové.
Nejčastěji byla prý viděna už dávno mrtvá zdravotní sestřička, pro kterou bylo zaměstnání a starost o pacienty doslova vším. Svědci nezávisle na sobě vyprávěli, že ji viděli chodit s léky po chodbách a že byl dokonce cítit její fialkový parfém, který používala celý život. Další duchové se prý zjevovali jako stíny nebo přízraky bez tváře. „Nejprve chci zdůraznit, že ti duchové nebyli zlí," zdůraznila novinářům ředitelka zařízení Sigrid Oyenová. „Vidění duchové byli přátelští, ale někteří pacienti cítili, že je to trochu děsivé, když zažívají něco, co není běžně považováno za normální.”
Vedle mrtvé sestry na chodbách léčebny strašil i malý chlapec a dvě zmatené starší ženy, které se stále ptaly, zda je vše v pořádku. „Modlil jsem se a nabízel požehnání všem," řekl k případu luteránský kněz Morten Edvardsen. „Duchové z léčebny ale nebyli ani trochu podobní tomu, čím diváky živí dnešní televize.”

V Británii rozrušil veřejnost případ ducha vyfotografovaného „v televizi”. Přesněji řečeno Tracey Taylor (na mateřské dovolené) z městečka Wigan vyfotografovala náhodou dcerušku u vypnuté televizní obrazovky. Holčička televizor čistila hadříkem a matce se to zdálo roztomilé, takže stiskla spoušť. Na vyvolaných snímcích je na pozadí obrazovky tajemný mužský obličej. Jak novináři zjistili, v žádné z televizních stanic v tu chvíli takový obličej nebyl a Tracy přísahá, že přístroj byl určitě vypnutý. Ještě větší hrůzu zažila, když se odhodlala fotky ukázat dcerušce. Ta jen v klidu poznamenala : „To je Ben. Povídáme si.”

Rumunští policisté uzavřeli vyšetřování případu vandalismu s verdiktem, že za zničením jednoho z vesnických domů stojí duchové. Rodiny žijící ve vesnici Lilieci nahlásili rozbitá okna, bicykly létající vzduchem, pohybující se předměty po stole a sfouknuté svíčky i navzdory úplnému bezvětří. (28. 2. 2008 16:52 - BUKUREŠŤ)
Když si lidé postižení podivným jevem stěžovali na policii, muži zákona se jim pouze vysmáli. Když ale úředníci spatřili situaci sami na místě činu, urychleně vyplnili zprávu, ve které uvedli, že za škodami stojí duchové. Osmašedesátiletý Mircea Hadimbu, který v domě bydlí, prohlásil, že je dům již zcela v troskách a je takřka neobyvatelný. "Okna se začala rozbíjet jedno pro druhém. Viděl jsem také dvě kola, jak jezdila ve vzduchu sama o sobě," uvedl Hadimbu.
Jeho sestra, 78letá Melentina Bocanceaová, která žije nedaleko, dodala: "Vzduchem létaly šálky. Svíčky, které jsem rozžehla, se sfoukly hned, jak jsem od nich vzdálila ruku se sirkou. A to v domě nebyl ani náznak průvanu." Povolali kněze: "Vzduchem létaly lahve a další předměty. Nevěděl jsem, kam uhnout dříve. Nemůžeme nic jiného, než se domnívat, že za tím nestojí nic jiného, než tvrdí ti lidé," uvedl tamější policejní mluvčí. Na místo byl přivolán místní kněz, aby v několika budovách provedl exorcismus. Místní lidé věří, že pomůže zastavit útoky duchů na jejich majetek.

Dva dopisy, o kterých bylo prohlášeno, že byly nadiktovány duchem, osvobodily ženu podezřelou z vraždy. Stalo se tak v Brazílii v městě Viamao. Dopisy byly zapsány médiem, které údajně navázalo kontakt s duchem, který zapřísahal její nevinnost.
Po zveřejnění tohoto "důkazu" byla třiašedesátiletá Iara Barcelosová shledána nevinnou. Vraždu Ercy da Silvy Cardosy provedl údajně někdo jiný. Cardosa byl zastřelen ve svém domově roku 2003. Iara Barcelosová byla z činu obviněna, jelikož měla se zastřeleným milostný vztah, který chtěl on v blízké době ukončit.
I přesto, jak chatrným důkazem se tyto dopisy mohou zdát, byly pro vynesení verdiktu o nevině obžalované rozhodující . Mluvčí soudu prohlásil, že byly dopisy přijaty jako normální důkaz, jelikož proti nim žalující strana nevznesla žádnou námitku.