.

-Meteorit ALH84001

7. srpna 1996 nastal slavný den pro všechny, kteří hledali či věřili v existenci mimozemského života. Do té doby byli tito lidé skutečnými vědci považováni spíše za fantasty a snílky. U londýnských bookmakerů byl kurs na možnost existence inteligentního života mimo planetu Zemi v poměru 1:500. Po obdržení zprávy z novin byli tito sázkaři zajisté rádi, že ve své formulaci použili slovíčko inteligentní. Přesto byl kurz ihned sražen na 1:25.

O celý rozruch se postaral americký Úřad pro letectví a vesmír NASA, jež vydal zprávu, že v meteoritu nesoucím označení ALH84001, byly nalezeny fosílie mikroorganismů nepocházejících ze Země nýbrž z Marsu. Velice zajímavá je i historie meteoritu a to, co následovalo.

Zhruba před 4,5 miliardami let vznikl ALH84001 z roztavené horniny (magmatu) a před 4 miliardami let byl narušen dopadem většího tělesa. Přesto na povrchu Marsu setrval a před 3,6 až 1,8 miliardami let vyplnily jeho praskliny nové horniny, na jejichž vzniku se pravděpodobně podílely i martské mikroorganismy. Před 16 miliony let, byl dopadem jiného velkého tělesa „katapultován” do vesmíru. Zde bloudil dosti dlouho na to, aby před 13000 lety dopadl na území planety Země, které její obyvatelé později nazvali Antarktida.

27. prosince 1984 (hezký dáreček pod vánoční stromeček) byl v oblasti Allan Hills v Antarktidě dr. Scoreovou z Johnson Space Center v Houstonu nalezen meteorit o přiblizné hmotnosti 2 kg. Ta ho označila běžným způsobem. Písmena dle místa nálezu (ALH), první dvojčíslí dle roku nálezu (84) a zbylá čísla jako pořadí nálezu (001 - byl první). Meteorit byl označen jako diogenit a zařazen do sbírky mezi ostatní. Předpokládalo se, že pochází z asteroidu 4 Vesta. To platilo až do roku 1993, kdy po analýze jeho složení vědci zjistili, že nepochází z asteroidu, nýbrž s velkou pravděpodobností z Marsu

Až zmíněného 7. srpna roku 1996 geologové z NASA veřejně vyslovili domněnku, že na tomto meteoritu nalezli mnoho věcí, které podporují teorii, že na Marsu kdysi mohl existovat život. Toto na tiskové konferenci prohlásil tým vedený Davidem McKayem. Učinil tak však jen velice opatrně, jelikož již v šedesátých letech byly podobné organické molekuly (jako na ALH84001) nalezeny v jiných meteoritech, ačkoliv se později ukázalo, že se jedná pouze o stopy po „znečištění” ze Země. Ihned se rozpoutala vědecká bouřlivá diskuze. Sám McKay totiž hned na tiskové konferenci uvedl, že nalezené mikrofosilie jsou asi řádově stokrát menší než mikrofosilie nalézané na Zemi. Vědci se tedy rozdělili na dva tábory. Zatímco jedni tvrdí, že to, co bylo v meteoritu ALH84001 nalezeno jsou zbytky činnosti mikroorganismů, jiní mají zcela opačný názor - útvary vznikly chemickou cestou. Nemá cenu zde rozebírat jednotlivá pro a proti, jelikož mnohdy obě strany používají naprosto stejného důkazu, ovšem každý pro svou teorii.

Obrazek

Obrazek

Zdroj:http://www.angelfire.com/ia/ufostory/mars.html